Яскравою постаттю Хмельницького національного університету є Євген Михайлович Свіргунець – добре знаний спортивній громадськості нашої країни фахівець, людина великих організаторських здібностей, чесності, принциповості і порядності. Майже тридцять шість років з незначними перервами він очолював кафедру фізичного виховання першого в місті Хмельницькому вищого навчального закладу – Хмельницькому національному університеті. Саме розвитку фізичної культури і спорту цього вищого навчального закладу сповна віддає він своє серце, свій розум і талант і на цій ниві досяг визначних успіхів. Прекрасні відгуки про його працю і результати свідчать державні нагороди, якими удостоїла країна свого славного сина.
Є.М.Свіргунець народився 10 квітня 1939 р. в розташованому неподалік обласного центру селі Ружична. Школу закінчив з відзнакою.
На початку 1967 р. Є.М.Свіргунцю, працівникові відділу студентської і учнівської молоді Хмельницького обкому комсомолу стало відомо про відкриття на базі Хмельницького філіалу Українського поліграфічного інституту нового вищого навчального закладу. Новий ВНЗ вимагав створення нових і поповнення існуючих кафедр викладачами. На оголошену вакантну посаду викладача кафедри фізичного виховання з шести претендентів конкурсна комісія надала перевагу саме йому, молодому, енергійному, але головне, мудрій і далекоглядній людині, яка вже тоді бачила перспективу розвитку фізичної культури і спорту молодого вищого навчального закладу. З приходом на роботу Є.М.Свіргунця обирають ще й секретарем комсомольської організації.
Після приходу Євгена Михайловича в університет фізичне виховання стало важливим і усвідомленим компонентом пріоритету оздоровчої направленості і гуманітарного виховання, спрямованого на формування у студентів фізичного, морального і психічного здоров’я, раціонального поєднання фізичної і розумової діяльності.
Для забезпечення проведення занять насамперед подбали про створення матеріальної бази, розроблення перспективного плану розвитку і почерговості введення в дію спортивних споруд. В найкоротший час було побудовано стадіон з майданчиком для футболу та секторами для різновидів легкої атлетики. Окрім цього були побудовані майданчики з інших ігрових видів спорту та водно-веслувальна база на річці Південний Буг.
Важливою сторінкою створення матеріальної основи фізичної культури і спорту вузу та частиною його життя стало будівництво спортивного комплексу. Саме завдяки винятково наполегливим зусиллям Є.М.Свіргунця, його організаторським здібностям, вмінням аргументовано переконувати можновладців на всіх керівних рівнях місто Хмельницький має такий спортивний комплекс, який не мають до цього часу багато обласних центрів нашої країни.
Є.М.Свіргунець був ініціатором створення у жовтні 1969 р. спортивного клубу – первинної громадської фізкультурно-спортивної організації Всесоюзного студентського добровільного спортивного товариства “Буревісник”. Основною метою діяльності спортивного клубу стало залучення студентів, професорсько-викладацького складу та співробітників навчального закладу до систематичних занять фізичною культурою і спортом.
В 1969 р. ХТІПО вперше брав участь у Спартакіаді Міністерства вищих навчальних закладів України і посів почесне третє місце серед ВНЗ третьої групи. В наступному році в загальнокомандному заліку став срібним призером, переведений в другу групу вищих закладів освіти, і з тієї пори займає перші місця в усіх студентських комплексних змаганнях серед ВНЗ своєї групи.
За роки існування ХНУ його вихованці входили до багатьох обласних і національних команд з різних видів спорту. За розвитком кожного з них є титанічна праця і особиста заслуга Є.М.Свіргунця.
За роки існування в Хмельницькому національному університеті підготовлено 6 заслужених майстрів спорту, більше 20 майстрів спорту міжнародного класу і 160 майстрів спорту. На честь перемог хмельницьких студентів-спортсменів на офіційних міжнародних змаганнях понад 50 разів піднімався державний прапор і звучав гімн нашої країни. Таким спортивним успіхам може позаздрити будь-який столичний ВНЗ.
Як кажуть «Талановита людина – талановита у всьому». Так, окрім унікальних організаторсько-управлінських задатків, Євген Михайлович утвердився і як знаний науковець у галузі фізичної культури і спорту. У 1981 р. захистив кандидатську дисертацію. Його доробок більше сотні статей, присвячених проблемам розвитку фізкультурно-спортивного руху в Україні, ролі фізичної культури і спорту у здоровому способі життя, удосконаленні навчального процесу. Упродовж усього трудового життя, будучи завідуючим кафедрою, Євген Михайлович по-батьківськи піклувався про студентів-спортсменів, викладачів університету, виплекавши цілу плеяду послідовників своєї справи. За його підтримки на кафедрі підготовлено 10 кандидатів наук та доцентів, надається посилена допомога у написанні докторських робіт.
За багаторічну сумлінну працю професор Є.М.Свіргунець неодноразово відзначався державними, республіканськими і регіональними нагородами. Держава високо оцінила заслуги Євгена Михайловича, нагородивши його двома орденами “Знак пошани”, знаком “Відмінник освіти України”, почесним званням “Заслужений працівник фізичної культури та спорту України” та іншими.
На сьогоднішній день він продовжує цю роботу опікуючись проблемами викладачів старшого віку, тих хто перебуває на заслуженому відпочинку, ветеранами університету очолюючи раду ветеранів нашого університету.
Такими людьми, як Є. М. Свіргунець, може пишатися подільська земля. Його титанічна праця на ниві фізичної культури і спорту спонукала тисячі молодих людей до здорового способу життя, прославила Хмельниччину і всю нашу країну на міжнародній арені, є яскравим моральним прикладом для всіх працівників фізичної культури і спорту у справі безмежного служіння дорученій справі, своїй Батьківщині. В історії Хмельницького національного університету його ім’я навічно вкарбоване як першого завідувача кафедри фізичного виховання, що прославила нашу країну спортивними здобутками на міжнародній арені.