Цьогорічний конкурс «ІІМВ ХНУ 2023» нарешті відбувся в очному форматі, що дало змогу всеціло відчути атмосферу дружнього наукового товариства. Кількість учасників була більшою в порівнянні з минулими роками, а тематика ідей варіювалась від харчової та легкої промисловості до спортивної та медичної сфер.
В реаліях сьогодення при відборі та оцінюванні проєктів конкурсу «ІІМВ ХНУ 2023» журі надало особливий пріоритет ідеям, спрямованим на розвʼязання невідкладних питань щодо потреб ЗСУ і відбудови України у воєнний та повоєнний періоди.
З такою ідеєю виступив і викладач кафедри фізичної терапії, ерготерапії Володимир Білий, який запропонував проєкт створення міжкафедральної робочої групи для розробки реабілітаційного обладнання. Зокрема йдеться про прототипування на базі університету роботизованої реабілітаційної рукавички для відновлення рухових функцій кисті.
Актуальністю такого обладнання є його соціально-економічна значущість, адже порушення моторики рук є суттєвим фактором, що обмежує як самообслуговування пацієнта, так і виконання побутової чи професійної діяльності, що неодмінно негативно впливає на якість життя людини та її оточення.
Причинами рухових розладів кисті є інсульти, травми внаслідок дорожньо-транспортних пригод, вроджені неврологічні захворювання, комбіновані травми в побуті або на виробництві. Значний запит, на жаль, нині надходить від українських захисників, які отримали травми та поранення під час військових дій. Водночас варто врахувати «титанічні» зусилля від пацієнтів та фахівців з реабілітації в процесі відновлення втрачених функцій рук. Реабілітація моторики кисті – одна з найбільш трудомістких задач. Тому використання роботизованих пристроїв та тренажерів дає змогу більш ефективно і, що важливо, для мотиваційного компонента пацієнта – в інтерактивному форматі відновлювати втрачені функції.
Реалізація цього проєкту буде корисна не тільки пацієнтам та фахівцям. Цікавим задумом автора проєкту є залучення студентів та молодих вчених з різних кафедр нашого університету в робочу групу розробників реабілітаційного обладнання. Тобто представники з технічних, гуманітарних, соціальних та медичних напрямків, обʼєднані спільним проєктом, працюватимуть в одній команді. Це наблизить студентів та молодих вчених до реальної професійної атмосфери з можливістю кожному проявити свої пошуково-аналітичні та інженерні здібності.
«Перемога в цьому конкурсі – це ще одна можливість реалізувати творчий потенціал студентів, обʼєднавши різні кафедри навколо розв’язання болючої проблеми порушень рухових функцій у військових та цивільних людей. А успішна реалізація цього проєкту відкриває перспективу серійного виробництва реабілітаційного обладнання, яке відповідатиме вимогам наших пацієнтів та фахівців з реабілітації», –зазначивпереможець конкурсу «ІІМВ ХНУ 2023» Володимир Білий.
Володимир БІЛИЙ
старший викладач кафедри фізичної терапії, ерготерапії